HISTORIE

Historie klubu Badminton TJ Sokol Lázně Kynžvart

Historie badmintonu v Kynžvartu sahá do minulého století, kdy si parta nadšenců v roce 1998 začala pinkat přes síť na venkovním antukovém hřišti. Brzy samozřejmě zjistili, že badminton není venkovní sport, začali se scházet v malé školní tělocvičně, kde na jednom kurtu začali hrát „opravdový badminton“.  V té době se hrálo čistě jen pro radost. Až po roce 2005 jsme se spojili s badmintonisty v Plánici, začali pořádat vzájemné přátelské turnaje a pomalu prohlubovali naše dovednosti. Později se přidaly úspěchy z turnajů neregistrovaných v Klatovech, Plzni, Aši, Vejprtech, Karlových Varech a Ostrově.

V roce 2008 jsme i u nás v Kynžvartu začali pořádat turnaje. Tím prvním byl tradiční turnaj čtyřher „O pohár města Lázně Kynžvart“, kterého se vesměs účastnili jen místní hráči, ale poslední roky je přístupný i ostatním klubům. Od roku 2015 pořádáme dvakrát do roka oblíbený turnaj pro neregistrované s názvem „Lázeňský švihák“. Podzimní série se nese ve znamení dvouher a mixů, v jarní části hrajeme čtyřhry a mixy. Před třemi lety jsme přidali i čtvrtý turnaj jako memoriál Martina Schneidera – dlouholetého člena našeho týmu.

 

Velké změny v kynžvartském badmintonu se začaly dít s výstavbou nové multifunkční haly na konci roku 2018. Prvním krokem byl vstup do TJ Lázně Kynžvart. Tehdy nás bylo stále jen pár, ale s velkým nadšením pro badminton. Vzhledem ke čtyřem kurtům v nové hale jsme se mohli začít rozšiřovat – nejen o dospělé, ale nově také o děti. První dětský trénink proběhl v únoru 2019 pod vedením trenérů Petra Placka a jeho manželky Veroniky. Později se k trénování přidal Jiří Šipan. Na jaře téhož roku byl náš oddíl badmintonu přijat členy západočeského svazu a následně jsme vstoupili i do Českého badmintonového svazu.

Prvním krokem do soutěžního světa našich malých badmintonistů byl dětský turnaj Karlovarský lázeňáček pro začínající hráče v březnu 2020, ze kterého si děti přivezly hned tři medaile. Potom nám ale do našich plánů vstoupil Covid a více jak na rok s menšími přestávkami nás odstavil od všech tréninků. Plně jsme se k nim vrátili až v květnu 2021 a nezaháleli jsme ani o prázdninách.

Většina starších dětí má již hráčskou licenci a někteří z nich už vyzkoušeli oficiální turnaj GP, kde nasbírali cenné zkušenosti a získali chuť do dalších zápasů. I nadále se chystáme s dětmi objíždět co nejvíce turnajů a prohlubovat jejich dovednosti.

 

Členská základna k 31.12.2021                                     35 členů z toho 16 dětí do 20 let